Hemoroidy

Hemoroidy, Proktologia  

           

Średnio co druga osoba w kraju skarży się na takie dolegliwości jak nietrzymanie stolca, dyskomfort w okolicach odbytnicy związany z bólem, swędzeniem czy też uczuciem niepełnego wypróżnieni. Często podczas wizyty w toalecie pojawia się krwawienie (występuje podczas defekacji) co dodatkowo nie jest zbyt przyjemnym objawem, z którym borykają się osoby cierpiące na tzn. guzki krwawnicze potocznie zwane hemoroidami, a jednocześnie błędnie nazywane żylakami odbytu.

Naturalnie u każdego człowieka w kanale odbytu znajdują się od 3 do 5 guzków krwawniczych, które poprzez różne tętnice wypełniane są krwią. W momencie gdy dochodzi do stanu zapalnego guzków, mówimy o chorobie hemoroidalnej. Jednakże do dnia dzisiejszego medycyna nie jest w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jak dochodzi do powstania choroby. W związku z czym powstały trzy teorie, przy czym każda z nich jest ze sobą powiązana i niżej wymienione czynniki występują w różnym stopniu.

Jedna z teorii tzw. „zapalna” wiąże się z występowaniem np. zaparć, biegunek, ciążą, porodem czy też z lekami podawanymi miejscowo oraz wydłużonym czasem defekacji czyli usuwaniu kału z organizmu.

            Po trzydziestym roku życia pojawia się kolejna teoria związana ze zwiotczeniem tkanek i intensywności ruchu guzków krwawniczych, które mogą się przemieszczać. Jest to teoria mechaniczna mówiąca o zmianach zwyrodnieniowych i zaparciach, gdzie może pęknąć wiązadło wieszadłowe oraz Parksa. Konsekwencją czego jest wydostanie się hemoroidów poza odbyt.


Trzecia teoria nazwana hemodynamiczną kojarzona jest z wstecznym odpływem krwi żylnej, do którego dochodzi przy zwiększonym ciśnieniu śródbrzusznym, czyli np. parcie na stolec lub ciąża. Natomiast zastój krwi prowadzi do ułomności odpływu żylnego i objawia się utrudnionym wypróżnianiem i zaleganiem kału.
Przed podjęciem leczenia, należy wykluczyć inne choroby, które swoimi objawami mogą mylnie wskazywać na chorobę hemoroidalną, gdyż symptomy są podobne. Zaleca się tu wykonanie kolanoskopii, aby upewnić się iż nie mamy do czynienia na przykład z nowotworem przewodu pokarmowego, odcinka dolnego czyli jelita grubego i odbytu.

           
 Badania endoskopowe jakim należy się poddać przy hemoroidach to w pierwszej kolejności anoskopia, a następnie rektoskopia, które przeprowadza lekarz chirurg proktolog.

           
Choroba ta niestety sama nie zniknie, a nie leczona może prowadzić do powstania stanu zapalnego oraz zakrzepicy hemoroidów. Można złagodzić jej objawy poprzez stosowanie specjalnych maści, czopków, kremów, żeli oraz innych domowych sposobów. Należy również pamiętać o odpowiedniej diecie.

           

Najlepszą decyzją osoby cierpiącej z powodu hemoroidów, które wprowadzają w życie chorego dyskomfort fizyczny jak i psychiczny, jest poddanie się leczeniu guzków metodami nieinwazyjnymi, bądź też leczenie laserem.