Plastyka powiek

Plastyka powiek

Jak wspomniałam Wam już we wcześniejszych publikacjach, moim zdaniem oczy - za równo kobiety jak i mężczyzny są zwierciadłem duszy. Są też elementem twarzy, który szczególnie zwraca uwagę, a kontekście relacji damsko-męskich potrafi czasem zawrócić głowie ;)

 

Co jednak zrobić, kiedy z upływem mijających lat powieki stają się opadające i odbierają blask spojrzeniu, dodają lat i zaburzają pewność siebie?

 

Rozwiązaniem problemu "ciężkich powiek" i nadmiarem skóry w okolicy oczu jest plastyka powiek (blepharoplastyka). Kwestia estetycznego wyglądu to poważny argument decydujący o tym czy poddać się zabiegowi. Czasem niestety trudno jest uniknąć tzw. worków pod oczami i ponieważ jest to następstwo związane z upływem czasu i pogłębiającą się utratą elastyczności skóry. Z taką „oprawą" oczu przybywa nam lat. Często tez osoba z tym problemem wygląda się na osobę smutną, zmęczoną a nawet niezadowoloną.

 

Na kwestiach estetycznych jednak się nie kończy – opadające powieki to też problem, który rzutuje nam na wzrok. Opadające powieki zawężają nam pole widzenia, utrudniają noszenie nawet najlepiej dobranych okularów. Plastyka powiek górnych lub/i dolnych to jeden z częściej wykonywanych zabiegów w obrębie twarzy w Lassai Medical Clinic.

 

Najczęściej pacjentami są kobiety, ale nie brakuje też mężczyzn zdecydowanych na blepharoplastykę. Z uwagi na specyfikę problemu - pacjentami są na ogół osoby dojrzałe, zazwyczaj po 35 roku życia. Korekcja powieki górnej oznacza usunięcie nadmiaru fałdu skórnego wraz z tkanką tłuszczową, co może prowadzić do osłabienia tkanek tworzących powiekę. Blepharoplastyka, czyli plastyka powiek górnych lub dolnych powiek, jest zabiegiem chirurgicznym, który przeprowadzamy zazwyczaj w klinice w znieczuleniu miejscowym.

 

W czasie operacji chirurg dokonuje niewielkich nacięć, blizny ukryte są w naturalnym załamaniu powieki, a następnie wycina problematyczne nadmiary.

Pacjenci często pytają mnie o kwalifikacja do tego zabiegu. Obejmują one zarówno niezbędne badania, jak i przeprowadzenie szczegółowego wywiadu. Wskazania te obejmują przygotowania do samego zabiegu i wymagają dokładnego omówienia oczekiwanych efektów i ewentualnych powikłań czy skutków ubocznych. Jeżeli chodzi o kwalifikację pacjenta do operacji niezbędne są wcześniej wykonane badania, takie jak ogólna morfologia, oznaczenie grupy krwi, czasu krzepnięcia, zbadanie poziomu glukozy i elektrolitów. Pacjent koniecznie musi poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych na stałe lekach, wszelkich dolegliwościach, a także swoich obawach czy ewentualnych wątpliwościach.

 

Przygotowania do plastyki powiek po stronie pacjenta to przede wszystkim zaprzestanie palenia papierosów i spożywania alkoholu przed zabiegiem. Jest to bardzo ważny aspekt. Warto też zapamiętać, że na 10 dni przed wykonywanym zabiegiem nie wolno zażywać leków zawierających aspirynę czy witaminę E.

W przypadku kobiet - wykonanie zabiegu uniemożliwiają miesiączka oraz infekcje (również intymne) leczone antybiotykami. W przypadku blepharoplastyki czyli korekcji powiek opinie są oczywiście różne, uzależnione przede wszystkim od oczekiwań.

Dlatego właśnie rozmowa z lekarzem i przygotowania do zabiegu są tak ważne. Pacjent powinien dokładnie wiedzieć czego chce ale też czego może się spodziewać, zarówno w kontekście rezultatów, jak i czasu rekonwalescencji.

 

Najważniejsze jest by świadomie wybrać miejsce, w którym chce się dokonać zabiegu i oddać się w dobre ręce!