Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu u kobiet 

Nietrzymanie moczu wśród kobiet uważane jest za jeden z najczęściej spotykanych problemów obecnych czasów i ma ono niestety status choroby społecznej.

Jakie są najczęstsze przyczyny, a jakie istnieją sposoby radzenia sobie z tą chorobą? Ten temat przybliży Wam nasza Pani Doktor – Anastazja Skuras.

 

Nietrzymanie moczu u kobiet to swego rodzaju epizod niezależny od woli pacjentki. Jest to wyciek moczu z pęcherza moczowego, który nasila się przy wysiłku fizycznym lub innych codziennych czynności takich jak choćby śmianie się. Uważa się, że jest to problem powszechny, codzienny, który dotyka miliony kobiet na całym świecie. Szacowana liczba osób (w tym w większości kobiet) z problemem nietrzymania moczu na całym świecie wynosi około 423 miliony – z czego aż 303 miliony kobiet. W Polsce mówimy o trochę ponad 2 mln osób zmagających się z nietrzymaniem moczu. Ze względu na to, że wciąż jest to temat tabu, zebranie dokładnych statystyk stanowi dla analizujących nie lada wyzwanie.

 

Nietrzymanie moczu częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, co jest efektem porodów naturalnych, menopauzy, zabiegów ginekologicznych, ale także anatomii układu moczowego. Wraz z wiekiem proporcje płci w grupie osób mających ten problem nieco się wyrównują.

 

Na nietrzymanie moczu w samej Polsce cierpi około 25-45% kobiet, w zależności od grupy wiekowej. – mówi Doktor Anastazja Skuras. Istnieje kilka rodzajów nietrzymania moczu u kobiet. Jednym z najbardziej popularnych jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Wydobywa się on z pęcherza moczowego, gdy pęcherz jest pod ciśnieniem np. kiedy cierpisz na kaszel lub po prostu się śmiejesz. Jest to więc mimowolne wypływanie niewielkich ilości moczu i co ważne bez potrzeby zwiększenia częstych wizyt w toalecie – mówi Doktor Anastazja Skuras z Lassai Medical Clinic.

 

Drugim rodzajem jest nietrzymanie moczu z nagłym parciem i koniecznością natychmiastowego skorzystania z toalety. Mocz wycieka, a pacjentka czuje nagłą, intensywną potrzebę oddania moczu. Najczęstszym i jednym z najbardziej krępujących wśród pacjentek objawem jest mimowolna utrata moczu poprzedzona silnym parciem, a także nietrzymanie moczu podczas snu np. w nocy. Trzecia przypadłość to mieszane nietrzymanie moczu łączące oba te powyższe przypadki, będące połączeniem wysiłkowego nietrzymania moczu oraz nietrzymania moczu z parcia.

 

Kiedy należy udać się do lekarza po pomoc? Jeśli cierpisz na jakiekolwiek nietrzymanie moczu, skontaktuj się z naszą kliniką.  Nietrzymanie moczu jest częstym problemem i nie powinnaś czuć się zawstydzona rozmawiając z lekarzem o swoich objawach – mówi Doktor Anastazja Skuras. Może to być też pierwszy krok w kierunku znalezienia sposobu na skuteczne rozwiązanie problemu. Nie warto zwlekać, gdyż problem nieleczony będzie się rozwijał. Nie zniknie sam.  Nietrzymanie moczu można zazwyczaj zdiagnozować po konsultacji z lekarzem, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu będzie mógł wykonać badanie.

 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest zazwyczaj wynikiem osłabienia lub uszkodzenia mięśni takich jak mięśnie dna miednicy i zwieracz cewki moczowej. Nietrzymanie moczu z tzw parcia jest zwykle skutkiem nadczynności mięśni wypieracza, które kontrolują pęcherz. Nietrzymanie moczu z przepełnienia jest często spowodowane niedrożnością pęcherza, co uniemożliwia jego całkowite opróżnienie – mówi Doktor Anastazja Skuras.

Jeśli nie podejmiesz radyklanych działań i nie postanowisz leczyć nietrzymania moczu, objawy będą się nasilać, powodując coraz większy dyskomfort, utrudniając podejmowanie codziennych aktywności, a w konsekwencji pogorszając jakość życia. Warto umówić się na konsultację a Ja dobiorę najlepszą formę leczenia – mówi Doktor Anastazja Skuras